Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Coraz więcej osób pyta się o informacje na temat nowoczesnych leków i ich nazwy. Dziś piszemy o flozynach. Leki te powodują wydalanie nadmiaru cukru z moczem. Cukier zawiera kalorie wobec czego można schudnąć. 

 


 

Flozyny podawane są w formie tabletek. Fachowo są to inhibitory sodowo-glukozowego kotransportera typu 2 (SGLT2) czyli białka,znajdującego się w nerkach, które przenosi glukozę z moczu do krwi. Po zablokowaniu tego białka przez lek glukoza pojawia się w moczu i w konsekwencji zmniejsza się jej stężenie we krwi. Są skuteczne w odniesieniu do obniżania glukozy we krwi ale tez redukcji masy ciała wiec szczególnie wskazane u osób z nadwagą i otyłością.

Ciekawa jest historia wynalezienia tego leku. Otóż na początku stulecia zwrócono uwagę na to, że wyciąg z kory jabłek może powodować cukromocz- potem naukowcy zgłębili ten temat i teraz mamy leki - flozyny.

Pacjenci pytają się, czy cukier w moczu nie niszczy nerek. Okazuje się, że nie dość, że nie niszczy to jeszcze poprawia ich stan. 

Ponadto, co ważne dla osób chorujących na serce, leki te oprócz obniżania glukozy we krwi korzystnie działają też u chorych obciążonych kardiologicznie. W jednym z badań wykazano, że empagliflozyna zmniejsza nawet częstość zgonów u chorych obciążonych kardiologicznie.

Leki te też mają wpływ odwadniający co z jednej strony jest korzystne u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze a z drugiej strony należy zwracać uwagę na spożywanie odpowiedniej ilości płynów zwłaszcza w upalne dni.

W Polsce mamy dostępne trzy leki z tej grupy

empagliflozyna – Jardiance

dapagliflozyna- Forxiga

kanagliflozyna- Invokana

Dodatkowo występują one tez w połączeniach z metforminą w jednej tabletce i tak w przypadku

empagliflozyny jest to preparat Synjardy (od maja 2018 r. dostępny w Polsce)

w przypadku dapagliflozyny to Xigduo 

a w przypadku kanagliflozyny to Invokamet i Invokamet XR (na razie niedostępny w Polsce).

 

Dodatkowo jeden z preparatów, mianowicie kanagliflozyna czyli Invokana hamuje białko przenoszące cukier w jelitach- fachowo sodowo-glukozowy kotransporter typu 1 (SGLT1) dzięki czemu, zmniejsza się nie tylko ilość wydalonego cukru z moczem ale też i ilość wchłoniętego cukru z jelit do krwi. Co więcej oddziaływanie na SGLT1 zwiększa ilość GLP1 - bardzo ważnego hormonu inkretynowego, którego ilość jest zmniejszona u chorych na cukrzycę (co jest zjawiskiem niekorzystnym).

Flozyny, jak każde leki, mogą powodować skutki uboczne. Najczęstszymi z nich są infekcje dróg moczowych oraz moczowo płciowych. Są to najczęściej nie groźne infekcje, które ustępują po typowym leczeniu przeciwbakteryjnym lub przeciwgrzybicznym. Zdarza się jednak, że nawracają uporczywie co uniemożliwia stosowanie leku.

Bardzo ważne jest zatem szczególne dbanie o okolice intymne w czasie stosowania flozyn.

Koniecznie polub nasz profil na FB i bądź na bieżąco!

 

 


Zobacz również:

 

Cukrzyca typu 2 jest najczęstszą przyczyną niewydolności nerek wymagającej dializoterapii dlatego warto robić...

Cukrzyca typu 1 jest szczególnie dokuczliwa dla najmłodszych chorych - ich życie od praktycznie niepamiętnych dni...

Już 20 lat temu naukowcy z Australii zauważyli, że istnieje związek pomiędzy zakażeniem rotawirusami a...

Nowoczesne, niestety nierefundowane leki, nie tylko obniżają cukier we krwi ale też korzystnie działają na serce....


Partnerzy

 

 

Tworzenie stron www
© 2019 Klinikadiabetyka
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account

Uprzejmie informujemy, że serwis Klinikadiabetyka wykorzystuje pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu dopasowywania wyświetlanych treści oraz analizowania ruchu na stronie. Domyślnie przeglądarka zezwala na zapisywanie powyższych informacji na urządzeniu końcowym Użytkownika, pamiętaj jednak, że zawsze możesz wyłączyć tę funkcję w ustawieniach swojej przeglądarki. Jeśli zgadzasz się na powyższe warunki kliknij przycisk "Akceptuję".
Akceptuję