Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Okazuje się, że tak. Ok 80% osób chorych na cukrzycę typu 2 ma nadwagę lub otyłość. Niektórzy z nich w celu poprawy kontroli glikemii i redukcji masy ciała muszą poddać się operacji bariatrycznej czyli operacji przewodu pokarmowego (żołądka, jelit), która umożliwia schudnięcie.

 

 Są takie zabiegi chirurgiczne wykonywane w celu redukcji otyłości dzięki, którym cukrzyca się cofa. Zabiegi te to operacje bariatryczne. Cukrzyca potrafi się cofnąć nawet średnio na ponad 8 lat. Nawet jeśli się nie cofnie to poprawa kontroli cukrzycy może wynosić od 5 do 15 lat. Jak naukowcy wpadli na to, że te zabiegi mogą cofać cukrzycę ?

Na początku wieku zauważono, że po operacji żołądka z powodu wrzodu żołądka zniknął cukier z moczu u operowanego, chorego na cukrzycę typu 2 pacjenta. Wobec czego zaczęto się zastanawiać w jaki sposób operacja ta zmniejszyła cukier we krwi. Mijały lata i zaczęto ludzi operować z powodu otyłości i wówczas ponownie zaczęto obserwować, że po operacji cofa się cukrzyca. Powodem cofnięcia się cukrzycy nie była wcale redukcja masy ciała, ponieważ stężenie glukozy we krwi ulegało poprawie jeszcze zanim pacjent schudł. Wobec czego pomyślano, że to zmiany operacyjne przewodu pokarmowego wpływają na poprawę kontroli glikemii – i faktycznie tak jest. Za poprawę kontroli glikemii po operacji odpowiedzialne są inkretyny (hormony przewodu pokarmowego) kwasy żółciowe, bakterie jelitowe i zmienione odczuwanie dostarczanego do zmienionego jelita pokarmów przez mózg.

Wskazaniem do operacji bariatrycznej w celu leczenia cukrzycy w Polsce jest:

BMI równe lub większe niż 40

BMI równe lub większe niż 35 ale mniejsze niż 40 plus brak możliwości wyrównania cukrzycy przez leki

 W USA dodatkowo wskazaniem może być tez BMI równe lub większe niż 30.

 

 

Koniecznie polub nasz profil na FB i bądź na bieżąco!

 

 


Zobacz również:

 

Cukrzyca typu 2 jest najczęstszą przyczyną niewydolności nerek wymagającej dializoterapii dlatego warto robić...

Cukrzyca typu 1 jest szczególnie dokuczliwa dla najmłodszych chorych - ich życie od praktycznie niepamiętnych dni...

Już 20 lat temu naukowcy z Australii zauważyli, że istnieje związek pomiędzy zakażeniem rotawirusami a...

Nowoczesne, niestety nierefundowane leki, nie tylko obniżają cukier we krwi ale też korzystnie działają na serce....


Partnerzy

 

 

Tworzenie stron www
© 2019 Klinikadiabetyka
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account

Uprzejmie informujemy, że serwis Klinikadiabetyka wykorzystuje pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu dopasowywania wyświetlanych treści oraz analizowania ruchu na stronie. Domyślnie przeglądarka zezwala na zapisywanie powyższych informacji na urządzeniu końcowym Użytkownika, pamiętaj jednak, że zawsze możesz wyłączyć tę funkcję w ustawieniach swojej przeglądarki. Jeśli zgadzasz się na powyższe warunki kliknij przycisk "Akceptuję".
Akceptuję