Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Polska Firma Diagnosis, producent m.in glukometrów takich jak Diagnostic Gold Strip czy Abra  przygotowała krótką informację na temat błędów związanych z samodzielnym pobieraniem krwi w celu oznaczenia stężenia glukozy we krwi, na które powinni zwrócić uwagę zarówno lekarze jak i pacjenci. 

 

 

Glukometr stanowi podstawowe narzędzie samokontroli w cukrzycy. Pomimo, że  jest stosowany przez miliony osób nawet kilka razy dziennie, dość często zdarzają się pewne błędy użytkowe, które mogą negatywnie wpłynąć na dokładność pomiaru. Warto zwrócić na nie uwagę i możliwe szybko wyeliminować. Zdecydowanie wpłynie to na bezpieczeństwo samokontroli, ale również leczenia cukrzycy.

Dezynfekcja miejsca nakłucia spirytusem

Przed wykonaniem pomiaru należy umyć ręce ciepłą wodą z mydłem, a następnie dokładnie je osuszyć. Nie ma potrzeby stosować dodatkowo spirytusu. Jeżeli jednak zostanie on zastosowany do dodatkowej dezynfekcji miejsca nakłucia, trzeba mieć absolutną pewność, że całkowicie odparował  przed rozpoczęciem badania. Nawet niewielka ilość alkoholu, która dostanie się do pobranej próbki krwi może zafałszować wynik.

Wyciskanie próbki krwi

Należy tak dobrać głębokość nakłucia, żeby krew wypływała samoistnie. Nie powinno się wyciskać krwi w miejscu nakłucia, ponieważ może to wpłynąć niekorzystnie na wynik. Przy wyborze glukometru trzeba zwrócić uwagę, aby do badania potrzebna była niewielka kropla krwi. Większość osób bez problemu uzyskuje próbkę krwi poniżej 1 mikrolitra (µl) dlatego też warto przy wyborze glukometru brać pod uwagę te spełniające ten warunek.

Pozostawienie otwartej fiolki z paskami testowymi

Paski testowe są bardzo wrażliwe na wpływ środowiska. Szczególnie niekorzystnie wpływa na nie zawarta w powietrzu para wodna i tlen. Dlatego trzeba bezwzględnie pamiętać o zamykaniu fiolki od razu po wyjęciu z niej paska do pomiaru. Niektórzy producenci umieszczają we wnętrzu fiolki substancję pochłaniającą wilgoć, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie pasków.

Używanie pasków po terminie ważności

Paski mają określony okres ważności i nie powinno się ich używać po jego upływie. Trzeba również pamiętać, że pasków można używać tylko przez określony czas od pierwszego otwarcia opakowania (niezależnie od nadrukowanego terminu ważności). Wyżej wymieniony czas jest różny dla różnych pasków, ale z reguły wynosi 3 miesiące. Po jego upływnie nie należy używać pasków, ponieważ wynik może znacznie różnić się od rzeczywistości.

Nieprawidłowe zakodowanie glukometru

Część glukometrów dostępnych na rynku wymaga poprawnego zakodowania. Kodowanie może polegać na przykład  na umieszczeniu w urządzeniu tzw. klucza kodującego. Wprowadzenie nowego klucza kodującego powinno zawsze mieć miejsce po otwarciu nowej fiolki z paskami testowymi. Na rynku dostępne są również glukometry nie wymagające kodowania. Jest to rozwiązanie zarówno wygodniejsze, jak i bezpieczniejsze. W przypadku, kiedy pacjent  zapomni o zmianie klucza kodującego wynik może być niezgodny z rzeczywistością.

Narażanie pasków na skrajne temperatury

Wszystkie paski testowe są wrażliwe na temperaturę. Temperatura przechowywania musi być określona wyraźnie na opakowaniu. Trzeba pamiętać, aby nie zostawiać pasków w takich miejscach jak:
- zamknięty samochód (latem i zimą temperatura we wnętrzu samochodu może wynosić zarówno minus 20°C jak i plus 50 °C!)
- parapet: nasłonecznienie lub działający kaloryfer może narażać fiolkę z paskami na duże wahania temperatur
- bezpośrednie sąsiedztwo piekarnika lub kuchenki
- lodówka

Częstotliwość zmiany lancetu

Należy pamiętać o częstej zmianie lancetu. Zgodnie z informacjami od producenta, lancety są jednorazowego użytku i nie nadają się do ponownej sterylizacji. Ostrze bardzo szybko ulega zużyciu – już po pierwszym nakłuciu pod dużym powiększeniem można zobaczyć wyraźne ślady odkształcenia . Zmiana lancetu po każdym nakłuciu to większy komfort pacjenta  – ostry lancet umożliwia łatwiejsze i mniej bolesne uzyskanie próbki krwi. Używanie sterylnego lancetu to również  mniejsze ryzyko zakażenia mikrobiologicznego (tylko fabrycznie zabezpieczony i w oryginalnym opakowaniu lancet daje pewność sterylności).Każdorazowa zmiana lancetu to również  większa wiarygodność wyniku.

Środki ostrożności

Pod żadnym pozorem z jednego nakłuwacza nie powinno korzystać wiele osób (nawet członków rodziny), jest to produkt „osobisty” użytkownika. Nawet zmiana lancetu nie chroni przed zakażeniem mikrobiologicznym w przypadku użycia nakłuwacza przez więcej niż jedną osobę.
Dlatego pacjencie pamiętaj: nakłuwacz to Twój osobisty partner w procesie samokontroli, a każdy lancet jest tylko i wyłącznie do jednorazowego użytku. Zachowując te zasady, Twoja samokontrola stanie się dla Ciebie bezpieczniejsza i bardziej przyjazna.

 

Koniecznie polub nasz profil na FB i bądź na bieżąco!

 

 


Zobacz również:

 

Pacjenci  stosujący flozyny (Forxiga, Invokana, Jardiance),  zgłaszają się do Poradni Diabetologicznej prosząc...

Określona seria leku o nazwie Thiogamma, wydawanego wyłącznie na receptę, stosowanego wśród chorych na cukrzycę...

Tak, to prawda, że od 01.07.2019 Diaprel MR 60 mg, lek powszechnie stosowany przez wiele osób chorych na cukrzyce...

Cukrzyca typu 2 jest najczęstszą przyczyną niewydolności nerek wymagającej dializoterapii dlatego warto robić...


Partnerzy

 

 

Tworzenie stron www
© 2019 Klinikadiabetyka
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account

Uprzejmie informujemy, że serwis Klinikadiabetyka wykorzystuje pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu dopasowywania wyświetlanych treści oraz analizowania ruchu na stronie. Domyślnie przeglądarka zezwala na zapisywanie powyższych informacji na urządzeniu końcowym Użytkownika, pamiętaj jednak, że zawsze możesz wyłączyć tę funkcję w ustawieniach swojej przeglądarki. Jeśli zgadzasz się na powyższe warunki kliknij przycisk "Akceptuję".
Akceptuję