Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Cukrzyca typu 2 jest najczęstszą przyczyną niewydolności nerek wymagającej dializoterapii dlatego warto robić wszystko, żeby nie dopuścić do niewydolności  nerek. Co można robić ? przede wszystkim dbać o to, żeby mieć dobre cukry, dobre ciśnienie tętnicze, dobry cholesterol i prawidłową masę ciała.

Wydolność nerek ocenia się na podstawie wyniku stężenia kreatyniny we krwi, które to badanie można wykonać w każdym laboratorium. Na badanie krwi, na podstawie którego ma być oznaczona kreatynina nie trzeba iść na czczo. Na podstawie kreatyniny wyliczana jest wydolność nerek określana za pomocą tzw. eGFR ( wskaźnik filtracji kłębuszkowej), które jeśli nerki są wydolne wynosi więcej niż 60ml/min. Od kwietnia 2019 r, od czasu kiedy ogłoszono wyniki dużego badania o akronimie CREDENCE wiadomo, że mamy lek, który przyczynia się także do ochrony nerek w cukrzycy typu 2 i jest nim kanagliflozyna czyli lek Invokana. Do badania tego zakwalifikowano pacjentów z cukrzycą typu 2, wśród których część miała obniżoną funkcję nerek czyli tzw. eGFR <60 ml/min. Okazało się, że osoby, które stosowały kanagliflozynę, w porównaniu do osób stosujących placebo miały lepszą funkcje nerek.

 

 

 

Koniecznie polub nasz profil na FB i bądź na bieżąco!

 

 


Zobacz również:

 

Cukrzyca typu 2 jest najczęstszą przyczyną niewydolności nerek wymagającej dializoterapii dlatego warto robić...

Cukrzyca typu 1 jest szczególnie dokuczliwa dla najmłodszych chorych - ich życie od praktycznie niepamiętnych dni...

Już 20 lat temu naukowcy z Australii zauważyli, że istnieje związek pomiędzy zakażeniem rotawirusami a...

Nowoczesne, niestety nierefundowane leki, nie tylko obniżają cukier we krwi ale też korzystnie działają na serce....


Partnerzy

 

 

Tworzenie stron www
© 2019 Klinikadiabetyka
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account

Uprzejmie informujemy, że serwis Klinikadiabetyka wykorzystuje pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu dopasowywania wyświetlanych treści oraz analizowania ruchu na stronie. Domyślnie przeglądarka zezwala na zapisywanie powyższych informacji na urządzeniu końcowym Użytkownika, pamiętaj jednak, że zawsze możesz wyłączyć tę funkcję w ustawieniach swojej przeglądarki. Jeśli zgadzasz się na powyższe warunki kliknij przycisk "Akceptuję".
Akceptuję