Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

ILE RAZY DZIENNIE MIERZYĆ STĘŻENIE GLUKOZY WE KRWI ?

Pacjenci nie zawsze wiedzą ile razy i o jakich porach dnia powinni mierzyć stężenie glukozy we krwi. Zdarza się, że ci którzy stosują leki doustne mierzą kilka razy dziennie, a ci leczeni insuliną 1-2 razy na tydzień. Z kolei niektórzy dokonują pomiarów tylko przed posiłkiem a inni tylko wtedy gdy czują się źle a jeszcze inni tylko na czczo. Samokontrola glikemii czyli samodzielnie dokonywane przez pacjenta pomiary stężenia glukozy we krwi są jedną z ważniejszych czynności w życiu chorego na cukrzycę, zwłaszcza w przypadku osób leczonych insuliną.Należy pamiętać, że diabetologowi ciężko jest ustalić leczenie pacjentowi, który nie dokonuje samodzielnych pomiarów glikemii we krwi.

Jakie są zasady prawidłowej samokontroli glikemii ? 

Osoby leczone metodą wielokrotnych wstrzyknięć insuliny (czyli stosujący insulinę przed posiłkami i przed snem) lub przy użyciu osobistej pompy insulinowej powinny codziennie wykonywać pomiar stężenia glukozy we krwi co najmniej:

na czczo
przed posiłkami 
ok. 2 h po posiłku 
przed snem

Osoby chore na cukrzycę typu 2 leczone stałymi dawkami insuliny powinny dokonywać pomiaru stężenia glukozy we krwi w następujący sposób:

codziennie 1-2 pomiary 
1x w tygodniu: na czczo i 2 godziny po głównych posiłkach
raz w miesiącu: na czczo, przed głównymi posiłkami, 2 godziny po głównych posiłkach i przed snem

Osoby leczone doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub lekami w zastrzykach, które nie są insuliną powinny dokonywać pomiaru stężenia glukozy we krwi:

raz w tygodniu na czczo i 2 godziny po głównych posiłkach
codziennie 1 pomiar o różnych porach dnia

Osoby leczone wyłącznie dietą powinny dokonywać pomiaru stężenia glukozy we krwi:

raz w miesiącu na czczo i 2 godziny po głównych posiłkach
codziennie 1 pomiar o różnych porach dnia

Wszyscy pacjenci powinny tez dokonywać dodatkowych pomiarów w przypadku różnych okoliczności, które indywidualnie zostaną ustalone z diabetologiem np. przed i w trakcie wysiłku fizycznego, spożywania przekąsek, złego samopoczucia czy choroby .

Chorzy skarżą się, że jest to czasem dokonywanie pomiarów jest trudne, zwłaszcza w przypadku niektórych zawodów, ale należy pamiętać, że wszystko się da trzeba tylko trochę wysiłku a na pewno trud się opłaci.

 

Koniecznie polub nasz profil na FB i bądź na bieżąco!

 

 


Zobacz również:

 

Zdarza się, że chorzy stosujący insulinę nie podają jej sobie z obawy przed niedocukrzeniem wówczas gdy przed...

Często obserwuję, że pacjenci leczeni insuliną w połączeniu z metforminą ( dostępnych jest wiele preparatów...

  Leczenie cukrzycy typu 1 polega na stosowaniu insuliny. Z powodu bardzo istotnego braku insuliny od samego...


Partnerzy

 

 

Tworzenie stron www
© Warning: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /usr/home/klinikadiabetyka/domains/klinikadiabetyka.pl/public_html/templates/kdj/index.php on line 210 2021 Klinikadiabetyka
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account

Uprzejmie informujemy, że serwis Klinikadiabetyka wykorzystuje pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu dopasowywania wyświetlanych treści oraz analizowania ruchu na stronie. Domyślnie przeglądarka zezwala na zapisywanie powyższych informacji na urządzeniu końcowym Użytkownika, pamiętaj jednak, że zawsze możesz wyłączyć tę funkcję w ustawieniach swojej przeglądarki. Jeśli zgadzasz się na powyższe warunki kliknij przycisk "Akceptuję".
Akceptuję