Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Kto powinien badać się w kierunku cukrzycy?

 

Badanie w kierunku cukrzycy należy przeprowadzić raz w ciągu 3 lat u każdej osoby
powyżej 45. roku życia.


Niektóre osoby są zagrożone wyższym ryzykiem rozwoju cukrzycy i powinny wykonywać oznaczenie glukozy we krwi raz w roku niezależnie od wieku.Do grup ryzyka zachorowania na cukrzycę należą następujące osoby:

— z nadwagą lub otyłością [BMI ≥ 25 kg/m2 i/lub obwód w talii > 80 cm (kobiety); > 94 cm (mężczyźni)];

— z cukrzycą występującą w rodzinie (rodzice bądź rodzeństwo);

— mało aktywnych fizycznie;

— z grupy środowiskowej lub etnicznej częściej narażonej na cukrzycę;

— u których w poprzednim badaniu stwierdzono stan przedcukrzycowy;

— u kobiet z przebytą cukrzycą ciążową;

— u kobiet, które urodziły dziecko o masie ciała > 4 kg;

— z nadciśnieniem tętniczym (≥ 140/90 mm Hg);

— z dyslipidemią [stężenie cholesterolu  HDL < 40 mg/dl (< 1,0 mmol/l) i/lub triglicerydów > 150 mg/dl (>1,7 mmol/l)];

— u kobiet z zespołem policystycznych jajników

— z chorobą układu sercowo-naczyniowego.Jakie badanie wykonać ?Stężenie glukozy we krwi  na czczo lub przygodnie czyli o dowolnej porze dnia

Żeby rozpoznać cukrzycę musi być oznaczone stężenie glukozy we krwi metoda laboratoryjną czyli w laboratorium.

UWAGA: Nie można rozpoznawać choroby na podstawie pomiarów dokonanych na glukometrze.

 


Przygodne oznaczenie stężenia glukozy we krwiCukrzycę rozpoznajemy gdy:

Stężenie glukozy we krwi  wynosi ≥ 11,1 mmol/l (200 mg/dl) i towarzyszą jej objawy kliniczne
Cukrzycy czyli np. wzmożone pragnienie, zwiększone oddawanie moczu, osłabienie.

 


Glukoza na czczo


Oznaczenia stężenia glukozy we krwi na czczo oznacza pomiar wykonany po 8 godzinach powstrzymywania się od spożywania posiłków i słodzonych napojów, po przespanej nocy, w godzinach porannych.

Jeśli wartość stężenia glukozy na czczo będzie wynosiła od 70 do 99 mg/dl (3,9 – 5,5 mmol/l) to oznacza to wynik prawidłowy

Jeśli wartość stężenia glukozy na czczo będzie wynosiła od 100 do 125 mg/dl ( 5,6-6,9 mmol/l) to jest to wynik nieprawidłowy ale nie oznacza cukrzycy. Oznacza tylko stan zagrożenia cukrzycą tzw. stan przedcukrzycowy

Niestety jeśli uzyska się taki wynik to należy wykonać kolejne badanie tzw. krzywą cukrową lub inaczej test obciążenia 75-gramami glukozy.

Jeśli wartość stężenia glukozy na czczo będzie wynosiła 126 mg/dl (7,0 mmol/l) to wynik należy powtórzyć innego np. następnego dnia.

Jeśli kolejne oznaczenie stężenia glukozy na czczo będzie wynosiło co najmniej 126 mg/dl (7,0 mmol/l)  to oznacza to cukrzycę.

Jeśli z kolei kolejne oznaczenie stężenia glukozy na czczo będzie wynosiło mniej niż 126 mg/dl (7,0 mmol/l) to wówczas należy wykonać krzywą cukrową

 

Krzywa cukrowa:

Do laboratorium należy zgłosić się na czczo ( nie wykonujemy badania na glukometrze w domu !).

Ważne żeby przed wykonaniem testu nie ograniczać spożywania węglowodanów w diecie

Jeśli ktoś ma już stwierdzony stan przedcukrzycowy i stosuje z tego powodu metforminę to ważne jest aby przez tydzień przed wykonaniem badania nie przyjmować metforminy.

Niektóre laboratoria życzą sobie aby pacjent uprzednio  zakupił w aptece 75 gramów glukozy do przeprowadzenia testu. Dodatkowo niektóre laboratoria np. Diagnostica życzą sobie, żeby pacjent posiadał skierowanie od lekarza na przeprowadzenie testu (nawet jeśli badanie ma być płatne przez pacjenta).

Pacjent będzie miał pobieraną krew dwa razy. Po pierwszym pobraniu  krwi pacjent otrzyma do wypicia 75 gramów glukozy rozpuszczonych w ok 200 ml wody. Taki roztwór należy wypić w ciągu maksymalnie 5 minut. Następnie należy pozostawać w spoczynku w miejscu wykonania testu przez najbliższe 2 godziny. Ważne jest żeby w tym czasie nie chodzić żeby nie zafałszować wyniku badania. Po 2 godzinach ponownie zostanie pobrana krew w celu oznaczenia stężenia glukozy we krwi po obciążeniu 75-gramami glukozy.

INTRPRETACJA WYNIKU

Jeśli wartość stężenia glukozy na czczo będzie wynosiła 126 mg/dl (7,0 mmol/l) lub więcej to wynik należy powtórzyć innego np. następnego dnia. 

UWAGA: Jeśli na czczo jest takie wysokie stężenie glukozy we krwi to nie należy wówczas wykonywać krzywej cukrowej

Jeśli kolejne oznaczenie stężenia glukozy na czczo wykonane w innym dniu będzie wynosiło 126 mg/dl (7,0 mmol/l) lub więcej to wówczas może być rozpoznana cukrzyca.

Jeśli z kolei kolejne oznaczenie stężenia glukozy na czczo wykonane w innym dniu będzie wynosiło mniej niż 126 mg/dl (7,0 mmol/l) to wówczas należy wykonać krzywą cukrową

Prawidłowy wynik stężenia glukozy we krwi na czczo to 70 do 99 mg/dl (3,9 – 5,5 mmol/l)


Jeśli wartość stężenia glukozy na czczo będzie wynosiła od 100 do 125 mg/dl ( 5,6-6,9 mmol/l) to jest to wynik nieprawidłowy ale nie oznacza cukrzycy. Oznacza tylko, a może aż, stan zagrożenia cukrzycą tzw. stan przedcukrzycowy

Z kolei po 2 godzinach od wypicia glukozy wynik prawidłowy powinien wynosić < 140 mg/dl (7,8 mmol/l)

Jeśli po 2 godzinach od wypicia glukozy wynik będzie mieścił się w przedziale 140-199 mg/dl ( 7,8-11,0 mmol/l) to jest to wynik nieprawidłowy ale nie oznacza jeszcze cukrzycy a jedynie, a może aż,  stan przedcukrzycowy   tzw. nieprawidłową tolerancję glukozy

Jeśli po 2 godzinach od wypicia glukozy wynik będzie wynosił 200 mg/dl (11,1 mmol/l) lub więcej to wówczas może być rozpoznana cukrzycaŻeby rozpoznać cukrzycę typu 1 lub cukrzycę typu LADA (normy dostępne w laboratorium)Niezbędne jest stwierdzenie obecności jednego lub większej ilości auto przeciwciał- są to:

Przeciwciała przeciwwyspowe (ICA),

Przeciwciała przeciwko insulinie (IAA),

Przeciwciała skierowane przeciwko dekarboksylazie kwasu glutaminowego (GADA, GAD65),

Przeciwciała przeciwko fosfatazie tyrozynowej (IA-2A)

Przeciwciała przeciwko transporterowi cynku 8 ( ZnT8)

Oznaczenie stężenia peptydu C - służy do oceny ilości wydzielania insuliny przez trzustkę

 


 

Nowe badania przesiewowe w cukrzycy

 

    Proinsulina jest polipeptydem wydzielanym przez komórki ß trzustki do żyły wrotnej, występuje w postaci proinsuliny intact ("nieuszkodzonej") oraz w postaci produktów częściowej konwersji.

     Prosinsulina wykazuje około 20% siły hipoglikemizującej insuliny. Forma intact jest markerem dysfunkcji wydzielniczej komórki B trzustki, wykazując zwiększone stężenie oraz zaburzony stosunek proinsulina – insulina.
    Badanie TrialNet Pathway to Prevention (PTP), w którym brali udział krewni osób chorych na cukrzycę typu 1 z obecnymi w surowicy krwi przeciwciałami, wykazało statystycznie znamiennie podwyższony stosunek proinsuliny do insuliny około 12 miesięcy przed zachorowaniem na cukrzycę typu 1. Największe wydzielanie proinsuliny stwierdzono u dzieci poniżej 10 roku życia, co może doprowadzić do jeszcze wcześniejszego zdiagnozowania osób które zachorują na cukrzycę typu I i zapobiec rozwojowi kwasicy ketonowej. Idealnym rozwiązaniem byłby szybki test na proinsulinę intact. W Diabetes Stoffwechsel und Herz wykano skuteczność testów typu poinf-of-care (jak test ciążowy) porównując do metody ELISA. Szybki test wymaga 10 µl krwi pobranej z opuszka palca, można też użyć krwi żylnej, uzyskując wynik po 5 minutach. Dwie pionowe linie, oznaczają wynik pozytywny. We wszystkich przypadkach pozytywnego wyniku testu potwierdzenie uzyskano laboratoryjnie metodą ELISA. Specyficzność testu wyniosła 100%, czułość 84,6%.

    Dostępność szybkich testów diagnostycznych znacząco wzbogaciłaby możliwości wczesnego wykrywania cukrzycy. Podwyższone stężenia proinsuliny mogą stanowić badanie przesiewowe na długo zanim choroba wejdzie w stadium objawowe.

źródło: diabetologia.mp.pl

Koniecznie polub nasz profil na FB i bądź na bieżąco!

 

Partnerzy

 

 

Tworzenie stron www
© Warning: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /usr/home/klinikadiabetyka/domains/klinikadiabetyka.pl/public_html/templates/kdj/index.php on line 210 2021 Klinikadiabetyka
Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account

Uprzejmie informujemy, że serwis Klinikadiabetyka wykorzystuje pliki cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu dopasowywania wyświetlanych treści oraz analizowania ruchu na stronie. Domyślnie przeglądarka zezwala na zapisywanie powyższych informacji na urządzeniu końcowym Użytkownika, pamiętaj jednak, że zawsze możesz wyłączyć tę funkcję w ustawieniach swojej przeglądarki. Jeśli zgadzasz się na powyższe warunki kliknij przycisk "Akceptuję".
Akceptuję